0 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Την πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 0-3 του Γ.Σ. Ηλιούπολης.

Η ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, φτάνοντας άνετα στην νίκη, που αποτελεί και την πρώτη στην ιστορία του τμήματος, στην πρώτη κατηγορία.

Ο Μίχαλ Μάσεκ παρέταξε την ομάδα του χωρίς την αρχηγό Εύα Χαντάβα και την Βραζιλιάνα πασαδόρο Καρολίνα Αλμπουκέρκι, με τις Μαρία Κλέπκου και Ελισάβετ Ηλιοπούλου να καλύπτουν επάξια τη θέση τους. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε σερβίς (2-7 οι άσσοι), μπλοκ (2-7) και επίθεση (19%-48%), ενώ είχε και 11 λάθη λιγότερα (14-25).

Οι ασπρόμαυρες κατέκτησαν το πρώτο σετ, αρκετά άνετα (9-25). Στο δεύτερο σετ του αγώνα, οι γηπεδούχος ομάδα είχε διαφορετική εικόνα και προηγήθηκε του δικεφάλου με 8-7. Εκεί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και παίζοντας ποιοτικό βόλεϊ πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-20), κερδίζοντας και αυτό το σετ με 15-25.

Ανάλογη εικόνα με το πρώτο, είχε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα (0-5), να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά (4-12) και να κερδίζει το σετ (8-25), γεγονός που του χάρισε το πρώτο τρίποντο στην Volley League Γυναικών.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο διοικητικός υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του ΠΑΟΚ, κ. Κώστας Αμοιρίδης.

Διαιτητές: Βελώνης, Μαύρος.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 15-25, 08-25)

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 14 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μεμετζή): Εικοσπεντίδου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέγκρος 3 (3/16 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Μαρκάκη 1 (1/5 επ.), Σπυριδάκη 2 (1/8 επ., 1 άσσος), Πασσιά, Φωκιανού 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες) / Κανέλου (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Κοντούδη, Γεωργακοπούλου 3 (3/12 επ.), Παπασταύρου 1 (1/2 επ.), Σταυροπούλου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου 6 (1/1 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Έρτσεν 10 (9/26 επ., 1 άσσος), Κατσορόφσκα 8 (8/13 πε., 50% υπ. – 50% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Καραφουλίδου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 2 (2/3 επ.).