3 - 2
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Με τον πιο πικρό τρόπο χάθηκε το Κύπελλο Ελλάδας για τον ΠΑΟΚ, που χάρισε για άλλη μια φορά τη νίκη στον Ολυμπιακό, με 2-3 σετ (25-21, 25-23, 24-26, 18-25, 8-15) στον ημιτελικό του φάιναλ φορ της Γλυφάδας, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο είχε προηγηθεί με 2-0 σετ και είχε τρία ματς μπολ.

Στο εχθρικό περιβάλλον του ΔΑΚ Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας», στις εξέδρες του οποίου βρέθηκαν με προσκλήσεις του Ολυμπιακού σεσημασμένοι σκληροπυρηνικοί οπαδοί που δεν σταμάτησαν να προκαλούν με ύβρεις, διαλύοντας τις υποσχέσεις περί «γιορτής του βόλεϊ», η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έπαιξε εξαιρετικά για σχεδόν τρία σετ, αλλά λύγισε στο κρισιμότερο σημείο, όπως και στον τελικό του Λιγκ Καπ της Σύρου.

Η τέταρτη συνεχόμενη ήττα από τους «ερυθρόλευκους» στη φετινή σεζόν ήταν και η πιο οδυνηρή, αφού στέρησε από τον Δικέφαλο την ευκαιρία να διατηρήσει τον περσινό τίτλο του Κυπελλούχου, παρότι βρέθηκε μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 9-4 με όπλο της το μπλοκ, για να φτάσει μέχρι το «+6» (12-6) και στην συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά, που έπεσε κάτω από τους τρεις πόντους μόνο στο 21-19, αλλά ακολούθησε ένα μπλοκ του Τακουρίδη και ένα πλασέ του Σεπέδα, κρατώντας το πολύτιμο προβάδισμα, για να δώσει τη χαριστική βολή ο Γιαμπλόνσκι (25-21), αφού είχε προηγηθεί κόκκινη κάρτα στον Πιάτσα.

Αντίθετα, το δεύτερο σετ ήταν γεμάτο ανατροπές, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (6-8), όμως ο Δικέφαλος απάντησε άμεσα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 5 (15-10). Οι Πειραιώτες πίεσαν στο σερβίς με τον Σακόγλου και επανέκτησαν το προβάδισμα (16-17), για να κριθούν όλα στο φινάλε, όταν ο Τακουρίδης έφερε την ομάδα του στο «+2» με μπλοκ (23-21), για να έρθει το 25-23 με επίθεση του Σεπέδα.

Ο εφιάλτης ξεκίνησε στο τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ πήρε αβαντάζ 14-11 με μπροστάρη τον Λι, οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά (17-19), για να έρθει το φινάλε, που ξύπνησε δυσάρεστες μνήμες: Με επιμέρους σκορ 7-2, ο Δικέφαλος προηγήθηκε 24-21, είχε τρία ματς μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με μπλοκ στον Σεπέδα, πήρε κεφάλι με επίθεση του Έγκλεσκαλνς απέναντι σε διπλό μπλοκ και κέρδισε το σετ (24-26) μετά από παράβαση του Λι.

Με την ψυχολογία να έχει αλλάξει μεριά, η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα προηγήθηκε 5-8 στο τέταρτο σετ, η «ψαλίδα» έκλεισε προσωρινά (8-9), ωστόσο o Στιβαχτής χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και οι αντίπαλοί του ξέφυγαν 8-14, με τρεις πόντους από μπλοκ. Οι παίκτες του Δικέφαλου βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 9-18, προτού υποταχθούν τελικά με 18-25, με την σκέψη αναπόφευκτα στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, ξέφυγε με 3 πόντους στο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στην συνέχεια (6-11). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε γυρισμό και ο τελευταίος πόντος ήρθε με άσο του Σουλτανόπουλου, που έγραψε το τελικό 8-15 και έβαλε τέλος στα όνειρα του Δικεφάλου για επανάληψη του περσινού κατορθώματος.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 26-25, 25-18, 15-8.
Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/6 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ – 29% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσο, 3 μπλοκ, 29% υπ – 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (61% υπ – 46% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου 3 (2/4 επ., 1 άσο), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ – 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Γκαράς -λ (56% υπ – 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 1 (1/4 επ.), Καρασαββίδης.