2 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, δείχνοντας πάθος, κατάφεραν να αποδράσουν με νίκη από το Βραχάτι, εξασφαλίζοντας την δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Volley League “Πάμε Στοίχημα” 2016-17.

Ο Δικέφαλος δεν μπήκε καλά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 4 πόντων (16-12), παρόλο που έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 6-8, με την ομάδα του Παμβοχαϊκού να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ του αγώνα με τον Παμβοχαϊκό να έχει σταθερά το προβάδισμα από την αρχή και να δημιουργεί μια διαφορά ασφαλείας που διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κέρδισε με το ίδιο σκορ (25-21).

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε την αντεπίθεση της στο τρίτο σετ του αγώνα, που εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -4 και έφερε το σετ στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Στο σημείο εκείνο, το καρφί του Σαφράνοβιτς, οι δυο πόντοι του εκπληκτικού Σακόγλου και το μπλοκ του Ανδρεάδη, σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων, έδωσαν το σετ στους πρωταθλητές με 28-30, κάνοντας το 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν εύκολη υπόθεση για τον Δικέφαλο που πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς, φτάνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (7-14) και μετέπειτα στους 10 πόντους (14-24), για να φέρει το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο ται μπρέικ, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα αλλά η αντίδραση από τον Παμβοχαϊκό ήταν άμεση, που με ένα σερί 4 πόντων, ισοφάρισε σε 8-8. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 12-12, ο Δικέφαλος δείχνοντας ότι έχει πάθος και ποιότητα έφτασε στην ανατροπή (12-15), που του χάρισε τη νίκη με 2-3 και παράλληλα του εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.