0 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Εύκολο πέρασμα από την Πάτρα είχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 3-0 (19-25, 20-25, 21-25) της Παναχαϊκής για την 11η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Με πρώτο σκόρερ τον Σεπέδα που πέτυχε 22 πόντους αλλά και τον Τακουρίδη να κάνει καλή εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα ο Δικέφαλος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα για το 2015.

Οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα προβλήματα της Παναχαϊκής στην υποδοχή επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους για το 20-16. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-20 αλλά με τους Κουβανούς και τον Πέτρογλου αποτελεσματικούς στην επίθεση ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ με 19-25.
Με κεκτημένη ταχύτητα ο Δικέφαλος και με τον Σεπέδα αποτελεσματικό σε σερβίς και επίθεση ξέφυγε με 9-15. Η είσοδος του Κωστακόπουλου σε συνδυασμό και με τα σερβίς του Λιβαθηνού έδωσαν την ευκαιρία στην Παναχαϊκή να μειώσει σε 23-20 αλλά με καθαρό μυαλό και εξαιρετικά αποτελέσματα στην επίθεση ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 20-25.
Με τον Ρουμελιώτη να σηκώνει το βάρος της Πατρινής ομάδας στην επίθεση οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο σετ αλλά και πάλι με όπλο το σερβίς οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν γκάζι για το 0-3.

Στο τρίτο σετ δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ με τον Σεπέδα να είναι σε πολύ καλή μέρα, πήρε πάλι ένα μικρό προβάδισμα ωστόσο η Παναχαϊκή με το Νίκο Ρουμελιώτη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, ήταν κοντά στο σκορ (9-12, 12-14,17-19). Όμως και πάλι ο δικέφαλος του Βορρά με το σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της Παναχαϊκής, η διαφορά άνοιξε υπέρ του ΠΑΟΚ ο οποίος κατέκτησε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-0.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 4π. (3/8, 1 μπλοκ, 69%υπ., 31%αρ.), Τόρρες 5 (3/5, 2 άσσοι), Ρουμελιώτης 17 (17/38), Βασιλάκος 1 (1/1), Σαρικεΐσογλου 5 (4/12, 1 μπλοκ, 35%υπ., 12%αρ.), Κωστόπουλος 3 (3/3), Βλαχοστάθης 11 (7/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μ. (λ.-44%υπ., 11%αρ.).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (11/17επ. 37%υπ-16%αρ.υπ), Κουρνέτας 2(2άσοι), Σεπέδα 22 (15/30επ. 4 ασοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 9(3/8επ. 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 4 (3/3επ. 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/12επ. 41%υπ-18%αρ.υπ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκαράς (λ-54%υπ-31%αρ.υπ), Τερζής, Καρασαββίδης.

Μετά και το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης σημείωσε: «Είχα πει στους παίκτες μου πριν το παιχνίδι ότι έπρεπε να είμαστε αποφασιστικοί και προσεκτικοί για να πάρουμε τη νίκη και πραγματικά ήμασταν όπως τους ζητήσαμε. Μπορεί να φαίνεται εύκολο όμως δεν ήταν εύκολο, η Παναχαϊκή μας δυσκόλεψε όμως τελικά πήραμε τη νίκη. Παρά την ηλικία τους, οι παίκτες της Παναχαϊκής έχουν μεγάλη φιλοδοξία και έχουν δημιουργήσει ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο στο πρωτάθλημα.
Από την πλευρά του ο Βασίλης Κουρνέτας τόνισε: «Ήταν μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Παναχαϊκή και μέσα σε δύσκολη έδρα. Η εμφάνιση μας δεν μπορώ να πω ήταν πολύ καλή σήμερα ωστόσο κρατάμε τους 3 βαθμούς και ότι πάνε στην διακοπή του πρωταθλήματος με νίκη».