ΠΑΟΚ vs Α.Ο. Φοίνικας Σύρου

3 - 1
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα του σε επίθεση και μπλοκ αλλά και τις απουσίες του Φοίνικα Σύρου και νίκησε με 3-1 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League “Πάμε Στοίχημα” 2016-17.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον Ματέο Πάρις, ο οποίος πλέον θα φορά τη φανέλα της Περούτζια. Τη θέση του βασικού πασαδόρου πήρε ο Μανώλης Δημητριάδης που τα πήγε καλά, αν και είχε να συνεργαστεί με Δημήτρη Εφραιμίδη, ο οποίος αγωνίστηκε ως διαγώνιος λόγω των τραυματισμών του Μίλια Μρντακ και του Λούκας Ζάρεκ. Παρά τις απουσίες οι συριανοί πάλεψαν τον αγώνα και μάλιστα πήραν το σετ της τιμής.

Ο Δικέφαλος πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς και προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (13-7). Ένα καρφί από τον Σαφράνοβιτς και ένα μπλοκ του Πέτκοβιτς έφτασαν το σκορ στο 16-10. Το τριπλό μπλοκ των Παντακίδη, Στάροβιτς και Σαφράνοβιτς και ο άσος του Πέτκοβιτς έδωσαν μια διαφορά 7 πόντων στον ΠΑΟΚ, ο οποίος τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-17.

Ιδία εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ασπρόμαυρους να μπαίνουν δυνατά και να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 8-7. Με τον Δικέφαλο να αντιδρά στην πίεση του Φοίνικα, η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους, και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-11. Ο Νάντε με καρφί και 3 συνεχόμενοι πόντοι του Ανδρεάδη έφεραν το σκορ στο 22-16 και μετέπειτα ο Σακόγλου με 2 συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-0 (25-22) για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και εκμεταλλευόμενοι τα αρκετά λάθη του Δικεφάλου προηγήθηκαν με 6-13. Με τον Τακουρίδη να κάνει εκπληκτική εμφάνιση και με σημαντικούς πόντους από τον Στάροβιτς,  οι πρωταθλητές πήραν το προβάδισμα ξανά με 22-21. Παρόλα αυτά, Ο Φοίνικας είχε λύσεις, και με Χήρα, Εφραιμίδη και Σζάρεκ και κατάφεραν να κερδίσουν το τρίτο σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Στάροβιτς με πίεση από το σερβίς και η εμπειρία του Σάφρανοβιτς, έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-8. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγινα πιο εύκολα καθώς η διαφορά μεγάλωσε και τελικά ο Δικέφαλος κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-14.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης.