3 - 1
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Η ιαχή «μην σταματάς Δικέφαλε» των 4.000 και πλέον οπαδών του ΠΑΟΚ έγινε πράξη από τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, που πανηγύρισαν νέα νίκη επί του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ (25-21, 17-25, 25-23, 25-18) στο “PAOK Sports Arena” και πλέον απέχουν μια ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος!

Παίρνοντας δύναμη από τους καταπληκτικούς φιλάθλους του, που για άλλη μια φορά είχαν καταλυτική παρουσία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε την έδρα του απέναντι σε μια φιλόδοξη αντίπαλο, που όμως δεν έχει ούτε την συνολική ποιότητα, ούτε τη βαριά φανέλα, ούτε φυσικά τον μοναδικό κόσμο του Δικεφάλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς το πάνω χέρι στο πρώτο σετ και ξέφυγαν στο «+3» με άσο του Κουρνέτα (11-8), για να διατηρήσουν από εκείνο το σημείο το προβάδισμα, πιέζοντας πιο αποτελεσματικά στο σερβίς και κλείνοντας καλά τον διαγώνιο των φιλοξενούμενων, Τόμισλαβ Ντόκιτς. Η διαφορά άνοιξε μέχρι τους πέντε πόντους (21-16), για να τελειώσει το σετ ο Σεπέδα με καρφί από την πίσω ζώνη (25-21).

Εντελώς διαφορετική εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ, όπου η Σύρος κυριάρχησε στο φιλέ και παράλληλα είδε τον Ντόκιτς να ανεβαίνει. Η αντεπίθεση με σερί 3-0, μετά το αρχικό 5-9, δεν είχε συνέχεια για τον ΠΑΟΚ, που είδε το χάσμα να μεγαλώνει όλο και περισσότερο. Ούτε η είσοδος των Εφραιμίδη, Τακουρίδη βοήθησε στο να αλλάξει η κατάσταση, με συνέπεια ο Φοίνικας να ξεφύγει στο «+8» και να κλείσει το σετ με 17-25.

Στο τρίτο σετ, με τον Τακουρίδη να παραμένει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σμαραγδή, οι δύο ομάδες πήγαν βήμα – βήμα μέχρι το 13-13, αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των «ασπρόμαυρων», πήγαν με αβαντάζ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) και «έχτισαν» διαφορά πέντε πόντων (14-19, 15-20). Τίποτε όμως δεν είχε τελειώσει, αφού οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν κατάθεση ψυχής στην τελική ευθεία: Με δύο μίνι σερί 3-0 έφτασαν σε απόσταση βολής (21-22) και παρότι έχασαν τον επόμενο πόντο, «καθάρισαν» τον Φοίνικα με ένα εκπληκτικό 4-0 στο φινάλε (δύσκολος πόντος Σεπέδα, άουτ επίθεση Ντόκιτς, εντυπωσιακό μπλοκ του Τερζή μετά από σερβίς του Σεπέδα και νέα άουτ επίθεση του Ντόκιτς), για το τελικό 25-23, μέσα σε αποθέωση.

Το πάρτι συνεχίστηκε στις εξέδρες και στο τέταρτο σετ, όπου και πάλι οι δύο αντίπαλοι έφτασαν μαζί στο 13-13 (με βασικό πασαδόρο τον Τερζή), αλλά αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που «πάτησε γκάζι» (16-13) και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φοίνικα, με τον Σεπέδα να παίρνει πόντους με κάθε τρόπο, ακόμα και με μονό μπλοκ, ανεβάζοντας στην καταλληλότερη στιγμή τα ποσοστά του. Με τρεις συνεχόμενους πόντους, το σκορ ξέφυγε στο 22-17 και το παιχνίδι είχε ήδη τελειώσει, πριν καν ο Λι κάνει το 25-18 με μπλοκ στον Ανδρεάδη.

Η επόμενη πράξη, τρίτη και ίσως τελευταία, θα παιχθεί τη Μ. Δευτέρα (25/04) στις 19:00 στην Σύρο, όπου με νέα επικράτηση ο ΠΑΟΚ θα στεφθεί πρωταθλητής με 3-0 νίκες.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13, Κουρνέτας 1 (1 άσος), Σεπέδα 22, Λι 9 (1 άσος), Σμαραγδής 2 (1 άσος), Γιαμπλόνσκι 11, Γκαράς (λ – 50%) / Ντίνας, Τερζής 1, Εφραιμίδης 1, Τακουρίδης 4 (2 άσοι).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 5, Πάρις 4 (3 άσοι), Ντόκιτς 16 (2 άσοι), Λάππας 3, Ανδρεάδης 7 (1 άσος), Παπαδόπουλος 11, Ζήσης (λ – 36%) / Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Κάλντγουελ 12, Μάρκου.