3 - 1
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Με το δεξί ξεκίνησε ο Δικέφαλος, στη σειρά των αγώνων της ημιτελικής φάσης των Play Off του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα , καθώς επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα Σύρου, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων, στο Παλατάκι.

Ο Ντανιέλε Ρίτσι ξεκίνησε τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βάλκιερς, Μαρτίνεθ και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ, οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας μπήκαν δυνατά και έφτασαν προηγούμενοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5), ενώ με αμείωτο ρυθμό αύξησαν τη διαφορά τους φτάνοντας εύκολα και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9). Ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο σετ του αγώνα χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη πίεση με 25-18.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ασπρόμαυρους να φτάνουν πρώτοι, τόσο στο πρώτο (8-6), όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Η εικόνα για τους Πρωταθλητές Ελλάδας δεν άλλαξε και με δύο πόντους του Παναγιώτη Πελεκούδα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στα σετ, με 25-21.

Στο τρίτο σετ, Φοίνικας Σύρου και ΠΑΟΚ πήγαιναν πόντο-πόντο, με την ομάδα του κ.Kaczmarczyk να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί τριών πόντων ανάγκασαν τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ με το σκορ στο 9-13, με την ομάδα της Σύρου, όμως, να φτάνει και πάλι πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι παίκτες του Ιταλού τεχνικού δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και ο Φοίνικας Σύρου έκανε το 2-1, παίρνοντας το τρίτο σετ με 23-25.

Το τέταρτο σετ βρήκε τον Φοίνικα Σύρου να προηγείται τόσο στο πρώτο (6-8), όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι παίκτες του Δικεφάλου, ωστόσο, αντέδρασαν και με ένα σερί έξι πόντων ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μπροστά με 19-17, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Οι ασπρόμαυροι έβγαλαν πάθος, πήραν το τέταρτο σετ με 27-25 και έκαναν το 3-1, κατακτώντας την πρώτη νίκη στους αγώνες Της ημιτελικής φάσης των Play Off.