0 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα έδρας που απέσπασε μετά τη νίκη στου Ρέντη, καθώς ηττήθηκε από τον Ολυμπικακό με 0-3 σετ, στην τέταρτη αναμέτρηση των δυο ομάδων στην τελική φάση του πρωταθλήματος Volley League “Πάμε Στοίχημα” 2016-17.

Πριν από την έναρξή του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νάσου Κωνσταντίνου, που έχασε τη ζωή του άδικα, έπειτα από την επίθεση που δέχθηκε μετά το ματς του Κυπέλλου ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Από την αρχή του αγώνα οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (15-20). Σε εκείνο το σημείο η ατυχία χτύπησε και πάλι την ομάδα του Δικεφάλου, καθώς ο Σάσα Στάροβιτς γύρισε το πόδι του και βγήκε εκτός παιχνιδιού με ελαφρύ διάστρεμμα. Ο Χόρχε Ελγκέτα πέρασε στο παιχνίδι τον Σακόγλου, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 20-22. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν αυτός που κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το σημείο που ο προπονητής του Δικεφάλου έβαλε στη θέση του Σακόγλου, τον Σωτήρη Σωτηρίου. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρι το ματς στα ίσα (20-20), αλλά Σιβαχτής και Αγκάμεζ είχαν διαφορετική άποψη, χαρίζοντας και το δευτερο σετ στον Ολυμπιακό με 21-25.

Η αντίδραση από τον Δικέφαλο ήρθε στο τρίτο σετ του αγώνα, που πήρε κεφάλι από νωρίς (16-12). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν με 21-23. Ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ αλλά η άουτ επίθεση του Ντάντε και ο Τσούπκοβιτς έστειλαν τις δυο ομάδες σε πέμπτο παιχνίδι, καθώς ο Ολυμπιακός κέρδισε σετ (26-28) κάνοντας το 0-3, και τη σειρά των αγώνων σε 2-2.

Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων είναι τη Κυριακή 07 Μαΐου 2017 στις 19:οο, στο κλειστό Γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη.