3 - 2
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με τον Παμβοχαϊκό, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Volley League 2018-19.

Αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ, ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή κερδίζοντας με σκορ 3-2 και μοιράζεται με 7 βαθμούς την δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό, πίσω από την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα που είναι παρέμεινε πρωτοπόρος με ένα βαθμό παραπάνω.

Οι ΌκολιτςΜάρκεζΤερζήςΓκόρτσανιουκΤζούριτς, Σαφράνοβιτς και Κωνσταντινίδης , ήταν οι παίκτες που ξεκίνησαν το παιχνίδι για τον Δικέφαλο ενώ για την ομάδα των φιλοξενούμενων οι Δημητριάδης, Ολιβέϊρα, Γκλάντστοουν, Ρουμελιώτης, Τουρνάκης, Αμπράο και λίμπερο ο Παπαδημητρίου.

Οι δυο ομάδες βρέθηκαν μαζί στο σκορ μέχρι το 8-8, όμως η ομάδα του Παμβοχαϊκού κατάφερε να πάρει μια διαφορά με 3 πόντων (9-12), έπειτα από άσο του Αμπράο και πρώτο χρόνο από τον Τουρνάκη, αναγκάζοντας τον Σέρτζιου Στάνκου να πάρει τάιμ άουτ. Με μπλοκ πάνω στον Τζούριτς, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το σκορ στο 10-16, και αργότερα το 13-20. Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μοιραία έχασε το σετ με 19-25.

Το δεύτερο σετ του παιχνιδιού, ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με ΠΑΟΚ και Παμβοχαϊκό να συμβαδίζουν μέχρι το 11-11. Η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε ξανά το προβάδισμα με 3 πόντους (11-14). Με τον Αλέξανδρο Μπούτο και τον Χαβιέ Χιμένεθ να περνούν στο παιχνίδι, οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα 19-19, όμως τελικά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν το σετ και με σκορ 23-25, διαμορφώθηκε το 0-2 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Δικέφαλος έδειξε διαφορετικό πρόσωπο, σε σχέση με τα δυο προηγούμενα, και προηγήθηκε με 8-6, αναγκάζοντας τον Κώστα Δεληκώστα να πάρει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ (10-11, 17-18), όμως ο ΠΑΟΚ, με πόντους από τον Γκόρτσανιουκ και μπλοκ από τον Όκολιτς και τον νεαρό Μπούτο, κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-19 και να μειώσει τα σετ σε 1-2.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να προηγούνται με 8-7 και 15-13 και με σημαντικούς πόντους από τον Γιάννη Τακουρίδη και τον Αλέξανδρο Μπούτο, κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 25-22 και να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε από την αρχή δυνατά και κατάφερε να κερδίσει το σετ με 15-8 κάνοντας το 3-2.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8)