Ήττα του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ…

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.
Ο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε με τους Μάρσαλ, Φιλίποφ, Μπιέλιτσα, Σωτηρίου, Αρμενάκη, Ντεν Ντρις και στη θέση του λίμπερο τον Στεφάνου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-11 και ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά έκαναν το 1-0, κερδίζοντας το σετ με 21-25.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-9. Οι Μπιέλιτσα και Ντεν Ντρις έδωσαν τις λύσεις στον ΠΑΟΚ που πλησίασε στον πόντο (19-18) όμως παρόλα αυτά οι πράσινοι κέρδισαν το σετ με 25-21 ισοφάρισαν σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-10, γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Έχοντας σε καλή μέρα τους Ρανγκέλ-Ανδρεόπουλο, ο Παναθηναϊκός έφερε το σετ στα ίσα (15-15 και 22-22), όμως ένα λάθος από τον Πανταλέων στο σερβίς και το καρφί του Γάτση έφεραν τον παιχνίδι στο 1-2 σετ (24-26).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό του δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 15-10, ο ΠΑΟΚ μείωσε (17-14) αλλά οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που κέρδισαν το σετ (25-16) οδηγώντας το παιχνίδι το τάι μπρέικ.

Ο δικέφαλος προηγήθηκε 2-4, όμως ένα μπλοκ άουτ και η κόκκινη κάρτα στον Κώστα Δεληκώστα οδήγησαν το σκορ στο 4-4.  Ο Στάροβιτς δυσκόλεψε την υποδοχή του Δικεφάλου ενώ δυο λάθη των Σωτηρίου και Μπιέλιτσα έφτασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (10-7). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 10-10 με άσο του Μπιέλιτσα και μπλοκ του Ντεν Ντρις, όμως ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 13-10. Το παιχνίδι να κρίθηκε μετά από μία εντυπωσιακή φάση με τον, πρώην ασπρόμαυρο, Σάσα Στάροβιτς να παίρνει τον πόντο και με 15-13 να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αγωνίστηκε χωρίς τον Ιλίνιχ αλλά με νέα πρόσωπα στην ομάδα, όπως ο Βαν ντε Ντρις, που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας,  αλλά και ο Μπιέλιτσα άφησε καλές εντυπώσεις στην πρώτη του εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα.