Πρόκριση στον ημιτελικό του League Cup

ΠΑΟΚ ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 2018

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον αγώνα με τον Ηρακλή στο “Παλατάκι” για την τρίτη αγωνιστική του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 και ολοκλήρωσε με τον πλέον ιδανικό τρόπο την παρουσία του στην Α΄φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018.

Ο Δικέφαλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον συμπολίτη του στον αγώνα που έγινε απόψε στο PAOK Sports Arena και πλέον προετοιμάζεται και για την είσοδο του στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και τον πρώτο αγώνα στην Ουγγαρία με την Νιρεγκιχάζι Κασνιμπάρτσικα την προσεχή Δευτέρα 8 Οκτωβρίου (20.00).

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, δείχνοντας τις προθέσεις του, προηγούμενος με  8-1. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 16-6, με το σετ να λήγει 25-15 υπέρ του και 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και άφησε τον αντίπαλό του να είναι σχετικά κοντά στο σκορ,  μέχρι το 10-8, από εκεί και πέρα «πάτησε γκάζι», έχτισε μία διαφορά των 4 πόντων και ”ξέφυγε” με μία διαφορά 7 πόντων, 18-11. Με τον Ντίμα Φιλίποφ να κάνει το 20-13 και το 21-14, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με  25-16 και πέτυχε το 2-0 στα σετ υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα, παρ’ ότι πήρε το το προβάδισμα με 4-1, άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο με τους Γκόρτσανιουκ και Τζούριτς πήρε ένα προβάδισμα των 6 πόντων, 13-7. Με κάποιες μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το τρίτο σκορ με 25-23, κάνοντας το 3-0 στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας το 3×3 στον όμιλο, που συμμετέχει.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στις πολύ καλές υποδοχές, οι οποίες του έδωσαν πλουραλισμό λύσεων στην επίθεση.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-1, 16-6, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-8, 16-11, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-23

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 0 άσσοι, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 3-0 (25-15, 25-16, 25-23) σε 70΄.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 9π. (6/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φιλίποβ 2 (2/3επ.), Γκόρτσανιουκ 13 (13/24, 50%υπ., 34%αρ.), Τζούριτς 23 (16/28, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/12, 1 μπλοκ, 2 άσσοι)/ Κωνσταντινίδης (λ. – 82%υπ., 41%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 2 (2/4επ.), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 1 (1/15), Ρίου Ντα Ρόσα 12 (12/22, 50%υπ., 23%αρ.), Σωτηρίου 10 (9/21, 1 μπλοκ, 59%υπ., 35%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. 54%υπ., 38%αρ.), Μπουράκης (λ, 33%υπ., 17%αρ.), Β.Μούχλιας 2 (2/11), Κουκουμάκας, Τζιουμάκας.

Στην επόμενη φάση του League Cup “Νίκος Σαμαράς” ο “Δικέφαλος” θα αντιμετωπίσει τον πρώτο του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομάδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Πηγή: volleyleague.gr, acpaok.gr