“Όρθιος” στη Μίκρα ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-2 τον Άρη

Έστω και δύσκολα ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη με 2-3 (25-23, 13-25, 25-21, 20-25, 13-15) επί του Άρη στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών του βόλει. Σε ένα πολύ μέτριο από άποψης ποιότητας παιχνίδι ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0, και 2-1 κατάφερε να μείνει όρθιος μέσα στη Μίκρα και να φύγει με τη νίκη. Στο πέμπτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 7-2 και 10-6 αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να φύγει νικητής κατακτώντας το πέμπτο σετ με 15-13. Πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ο Στέλιος Νικηφορίδης και ο Στέλιος Πιπέργιας που ήρθαν από τον πάγκο και συνέβαλλαν τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους. “Σωτήρας” του ΠΑΟΚ ο Στέλιος Νικηφορίδης που με τα σερβίς του γύρισε το 12-8 στο 5ο σετ, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ που τον διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας αλλά τον έφεραν πιο κοντά στο γκρουπ τεσσάρων ομάδων που προπορεύονται. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τον Αλέκο Λεώνη στο πάγκο του ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας δεν έχριζε δάφνες ποιότητας , ήταν πολύ νευρικός με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν αρκετές μεταπτώσεις και να κάνουν πολλά λάθη. Κλειδί της ανατροπής και της νίκης ο Στέλιος Νικηφορίδης που με τα σερβίς του άλλαξε ροή του αγώνα στο τάι μπρέικ, κλέβοντας στο φινάλε την παράσταση.

Σε ένα πολύ μέτριο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 4-4. Με δύο επιθέσεις από τον Χατζηπαραδείση ο Άρης ξέφυγε με 6-5 αλλά με μπλοκ του Παντακίδη στον Ντίνα ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη με τους ασπρόμαυρους να κάνουν λάθη σε υποδοχή και επίθεση με συνέπεια ο Άρης να ξεφύγει με 10-9 με επίθεση του Αρμενάκη. Νέος λάθος από πλευράς ΠΑΟΚ έδωσε τη δυνατότητα στους κίτρινους να ξεφύγουν με 12-9. Με δύο σερί επιθέσεις του Αρμενάκη ο Άρης προηγήθηκε με 14-10 για να μειώσει ο ΠΑΟΚ με τον Ποτότσνκ σε 14-13. Με ένα σερί όμως οι κίτρινοι ξέφυγαν και πάλι 18-14 αναγκάζοντας τον Αλέκο Λεώνη να περάσει τον Νικηφορίδη αντί του Μίλκοφ. Ο Χαραλαμπίδης με άσο μείωσε σε 19-17 για τους φιλοξενούμενους και ο Ποτότσνικ σε 20-18 αλλά  ο Άρης με τον Αρμενάκη προηγήθηκε σε 23-19. Ο Νικηφορίδης μείωσε σε 23-20 και ο Τζελάτης σε 23-22 αλλά ο Παντακίδης έχασε το σερβις για το 24-22. Ο Κυριακίδης τον αντέγραψε για το 24-23 αλλά ο Αρμενάκης διαμόρφωσε το 25-23.

Με τον Νικηφορίδη να ξεκινάει βασικός στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με τον Τζελάτη να σηκώνει το βάρος των επιθέσεων προηγήθηκε με 6-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Με τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ ασταμάτητο και το μπλοκ να αποδίδει καρπούς οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 9-14  και 10-16 στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων στην υποδοχή. Ο Αντρέι Κράβαρικ βλέποντας την ομάδα του να χάνει με 10-17 αναγκάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας στο παρκέ τον Ναζίρη αντί του Χαριτωνίδη, τον Ίλιτς αντί του Αρμενάκη και τον Τσομπάνογλου αντί του Γκαρά. Ο Ποτότσνικ με φωτοβολίδες από τη γραμμή του σερβίς διαμόρφωσε το 11-20 και ο Τζελάτης το 12-22. Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παντακίδη να διαμορφώνει με άσο το 13-25.

Πιο αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ 6-6, 9-9. Με καλό μπλοκ και τον Τζελάτη να συνεχίζει το βιολί του ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 11-14 αλλά με τον Παπαδημητρίου να έχει ανεβάσει στροφές και τον Αρμενάκη να απαντάει ο Άρης μείωσε 17-18. Λάθος σερβίς του Ντάμποβιτς και επίθεση του Κυριακίδη έδωσαν προβάδισμα στους κίτρινους με 19-18, για να ισοφαρίσει ο Τζελάτης σε 19-19. Ο Νικηφορίδης με άσο έκανε το 19-20 αλλά πλασέ του Χαριτωνίδη και λάθος επίθεση του Ποτότσνικ διαμόρφωσαν το 21-20. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χατζηπαραδείση σε Τζελάτη και Ποτότσνικ ο Άρης ξέφυγε 23-20. Με μπλοκ στον Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ μείωσε 23-21 αλλά επίθεση του διαγώνιου του Άρη και άσος του Κυριακίδη έκαναν το 25-21.

Με τον Πιπέργια να ξεκινάει βασικός αντί του Ντάμποβιτς για τον ΠΑΟΚ και τον Γάτση να παραμένει στην θέση αντί του Ντίνα για τον Άρη οι δύο ξεκίνησαν δυνατά για το 7-7 και το 8-8. Με τον Πιπέργια να μοιράζει καλά το παιχνίδι και τους Παντακίδη , Ποτότσνικ και Νικηφορίδη να αναλαμβάνουν δράση ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 12-16 και 13-17. Με τους κίτρινους να κάνουν πολλά λάθη σε επίθεση και σέρβις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 14-19. Με άσο ο Τζελάτης έκανε το 16-22. Ο Άρης μείωσε σε 19-23 αλλά ο Τζελάτης διαμόρφωσε το 20-25.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε 3-0. Ο Κυριακίδης έκανε το 4-1 και με δικό του άσο το 5-1. Ο Ποτότσνικ μείωσε σε 5-2 αλλά ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 10-6. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 12-8 , και ο Νικηφορίδης πήγε στη γραμμή του σερβίς. Με τον Σερραίο ακραίο του ΠΑΟΚ να κάνει εξαιρετική δουλειά και να χαλάει την υποδοχή των κιτρίνων οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 12-11 και ισοφάρισαν σε 12-12. Ο Τζελάτης έγραψε το 12-13 , αλλά ο Αρμενάκης μείωσε σε 13-14. Ο Κυριακίδης έχασε το σερβίς και ΠΑΟΚ σφράγισε τη νίκη πανηγυρίζοντας δύσκολο δίποντο μέσα στην Μίκρα.

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 16 (13/39 επ, 1 μπλοκ 2 άσοι, 60% υποδοχή – 50% άριστες), Ντίνας 1 (1/7 επ), Παπαδημητρίου 11 (8/21 επ, 3 μπλοκ 60% υπ – 36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (επίθεση), Χατζηπαραδείσης 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ),  Αρμενάκης 25 (24/46 επ, 1 άσος) / Γκαράς (λ – 72% υπ, 24 % άριστες), Τσοπάνογλου (λ), Ναζίρης, Ίλιτς 1 (1/3 επ), Γάτσης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Λεώνης): Παντακίδης 19 (10/12 επ, 7 μπλοκ, 2 άσοι), Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ, 2 μπλοκ 1 άσος), Ποτότσνικ 15 (11/21 επ, 3 μπλοκ, 1 άσο, 75% υπ – 23% άριστες), Μίλκοφ 2 (2/8 επ), Ντάμποβιτς , Τζελάτι 25 (20/35 επ, 2 μπλοκ, 3 άσοι) / Μπαμπαλιούτας (80% υπ – 50% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίδης 15 (12/22 επ, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 80% υπ – 40% άριστες), Στίγγας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ).