3 - 1
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Τη δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γνώρισε ο ΠΑΟΚ που μετά την Κηφισιά ηττήθηκε με 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-15) από τον Φοίνικα Σύρου μέσα στο κατάμεστο από κόσμο Δημήτρης Βικέλας. Μετά και από αυτή την ήττα ο Δικέφαλος παρέμεινε καθηλωμένος στους 14 βαθμούς και στην τέταρτη θέση, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 19, τον Φοίνικα και τη Κηφισιά με 18.
Για μία ακόμα φορά ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή, αλλά και την κακή ημέρα στην οποία βρέθηκε ο Χιμένες, έχοντας εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά επίθεση και υποδοχή.
Μετά τον Ολυμπιακό, ο Φοίνικας κέρδισε και τον περσινό πρωταθλητή παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Με όπλο το σέρβις καθώς Πάρις, Ντόκιτς και Χαραλαμπίδης ταλαιπώρησαν πολύ την υποδοχή του ΠΑΟΚ , οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν από την αρχή να κυνηγάνε στο σκορ(16-12). Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν σε 21-18 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια με τον Φοίνικα να κατακτά το πρώτο σετ 25-21.
Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του Νκολάι Ζελιάσκοφ να μπαίνουν πιο αποφασιστικά. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των ασπρόμαυρων να πιέσουν στο σερβίς για να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή. Με ρίσκο από τα σέρβις (3άσοι) στο δεύτερο σετ και καλύτερα ποσοστά στην επίθεση ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7-11 με τον Εφραιμίδη να δίνει λύσεις στη θέση του μέτριου Χιμένες. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και εκμεταλλευόμενοι νεκρά διαστήματα των ασπρόμαυρων ισοφάρισαν σε 14-15.Ο Πέτρογλου με επίθεση έδωσε αέρα δύο πόντων για το `17-19 και ο Σεπέδα για το 18-20. Δύο επανωτά λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ έδωσαν την ευκαιρία στους νησιώτες να ισοφαρίσουν σε 20-20. Ο Πέτρογλου έκανε το 21-23 και με τον Σεπέδα να πυροβολεί από τη γραμμή και να πετυχαίνει τον τρίτο του άσο στο σετ έγινε το 21-24. Το τελικό 21-25 διαμορφώθηκε με επίθεση του Γκεογκίεφ.
Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ με τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να δυσκολεύονται με τα σερβίς του Ντόκιτς και του Χαραλαμπίδη. Με τον διαγώνιο του Φοίνικα να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 7-5. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε το 9-9. Ο Σεπέδα μείωσε 11-10 με τους ασπρόμαυρους να ισοφαρίζουν σε 14-14. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-18 αλλά με την επιστροφή του στο ματς Χιμένες δεν έβγαλε δική του υποδοχή με τον Φοίνικα να τρέχει ένα 5-0 για το 22-18. Ο Εφραιμίδης μείωσε σε 23-20 αλλά οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 25-21.
Με τον Πάρις να εκτελεί από τη γραμμή του σερβίς και τους γηπεδούχους να έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους σε όλους τους τομείς ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με το καλημέρα με 10-5 και 14-8. Κάπου εκεί οι παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να πέταξαν λευκή πετσέτα και το 25-16 να διαμορφώθηκε φυσιολογικά.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρις 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/7 επ, 42% υπ – 25% άριστες), Ντόκιτς 25 (21/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (9/13 επ, 3 άσσοι, 50% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 29% υπ 12% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ 38% υπ – 25% άριστες)

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 7 (5/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ, 8% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 19 (17/43 επ, 2 άσσοι), Γκεοργκίεφ 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 14 (12/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ – 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ 27% άριστες), Τερζής, Εφραιμίδης 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 9 % άριστες), Καρασαββίδης