0 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Αέρας πέρασε μέσα από το κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας ο ΠΑΟΚ επικρατώντας του Ηρακλή με 3-0 (18-25, 23-25, 18-25) και πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του υπό την καθοδήγηση του Γιάννη Καλμαζίδη. Με αυτό τον τρόπο ο Δικέφαλος ροκάνισε τη διαφορά από την κορυφή και πήρε ψυχολογία ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης με τη Νόλικο Μαασέικ για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ρολάντο Σεπέδα ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους έχοντας 20/26 επ. με 77% στην επίθεση(1 μπλοκ και 1 άσο). Μεγάλη συνεισφορά και από τον Πέτρο Πέτρογλου που ακολούθησε με 10πόντους. Από τους «κυανόλευκους» πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Παλέντζας με 12 πόντους.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον με τον ΠΑΟΚ να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό του. Με τον Γκεοργκίεφ να χαλάει την υποδοχή του Ηρακλή ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 1-5. Με τον Σεπέδα ασταμάτητο και το μπλοκ του Δικεφάλου να δουλεύει ρολόι οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 10-14. Με τους «κυανόλευκους» να έχουν προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη έφθασαν με σχετική άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ με τον Ντίνα να διαμορφώνει το 18-25.
Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προσπάθησε να ρισκάρει περισσότερο από τη γραμμή του σερβίς και πλησίασε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ μειώνοντας σε 10-11. Ακολούθησαν ολιγόλεπτες διακοπές για παρατηρήσεις με μεγαλύτερη αυτή στο 17-22 , η οποία λειτούργησε υπέρ του Ηρακλή που από 17-22 μείωσε σε 21-23 με άσο του Χατζηηλιάδη αλλά στο 23-24 ο Πιπέργιας με κακό σέρβις άουτ έδωσε τον πόντο και το σετ στους φιλοξενούμενους.
Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τρίτο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μην έχουν κανένα πρόβλημα με τους Σεπέδα και Ντίνα να διαμορφώνουν το 17-24 και το 18-25.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Παλέντζας 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 5 (5/6 επ, 54% υπ – 21% άριστες), Στίγγας 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (3/7 επ, 1 άσσος), Γάτσης 3 (3/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ – 24% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Σεπέδα 22 (20/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 6 (3/4 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ 58% υπ – 5 % άριστες), Πέτρογλου 10 (10/12 επ, 40% υπ – 20% άριστες)/ Γκαράς (λ, 46% υπ – 15% άριστες), Καρασαββίδης.