3 - 1
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Πρώτη ήττα για τον δικέφαλο, στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League “Πάμε Στοίχημα”. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ολυμπιακού, στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας παρατάχθηκε στο βασικό σχήμα με τους Πέτκοβιτς, Σακόγλου, Σωτηρίου, Σμαραγδή, Τακουρίδη και Σαφράνοβιτς.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωταθλητές που, με μαέστρο τον Πέτκοβιτς, τον Σμαραγδή να μπλοκάρει τους αντιπάλους και τους εκπληκτικούς Σακόγλου και Σωτηρίου, κατάφερε να φτάσει προηγούμενος 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και 12-16 στο δεύτερο, χτίζοντας μια διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 19-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που έδειξε ότι μπορεί να πάρει το παιχνίδι. Αν και ο δικέφαλος, με τον Σαφράνοβιτς σε “κέφια”, προηγήθηκε με 5-8 και 12-16, οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν και να προηγηθούν με 20-19, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 30-30 οι διαιτητές έδωσαν παράβαση για λάθος θέση των παικτών του ΠΑΟΚ στο σερβίς, και στον τελευταίο πόντο δεν είδαν τον Φράγκο να πατάει στην γραμμή, με αποτέλεσμα το δεύτερο σετ να το κερδίσει ο Ολυμπιακός με 32-30.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή (8-6 και 16-14) αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσα μέχρι το 19-19. Στο σημείο εκείνο, η κούραση και τα λάθη των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 4 πόντων και τελικά να επικρατήσει στο τρίτο σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 17-17. Και πάλι όμως, με ένα σερί 6 πόντων από τους γηπεδούχους, όπως και στο τρίτο σετ, το σκορ έγινε 23-17, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τελικά με 25-19 και κάνει το 3-1.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 32-30, 25-20, 25-19)