3 - 0
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή με 3-0 σετ, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League 2018-2019.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος ξεκίνησε με Όκολιτς, Μαρκέζ, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Σαφράνοβιτς και Κωνσταντινίδη, μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και βρέθηκε να προηγείται με πέντε πόντους (10-5), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ηρακλή να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε για την ομάδα του γηραιού, το τάιμ άουτ δεν απέδωσε και οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου πήραν κεφάλι στο ματς κατακτώντας το πρώτο σετ (25-20).

Το δεύτερο σετ δεν διέφερε ιδιαίτερα από το πρώτο, με τους ασπρόμαυρους να μην επιτρέπουν στους κυανόλευκους να τους πλησιάσουν στο σκορ και τη διαφορά των πόντων να βρίσκεται διαρκώς στους τέσσερις (8-4, 10-6, 16-12). Ο ΠΑΟΚ έχασε τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με τραυματισμό στη διάρκεια του σετ ( στο 11-9), όμως κατάφερε και με την είσοδο του Χαβιέ Χιμένεθ να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ηρακλής προσπάθησε να βρει ρυθμό, όμως οι Κυπελλούχοι Ελλάδος διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με εξαιρετικό άσσο από τον Χαβιέ Χιμένεθ (14-9) και τρομερό μπλοκ από τον Δημήτρη Τζούριτς (16-11), αύξησαν τη διαφορά τους από τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού πλησίασαν στους δύο (17-15) αλλά οι ασπρόμαυροι, με δύο πόντους του Αλεξάνταρ Όκολιτς, ξέφυγαν (20-16) και τελικά κατέκτησαν και το τρίτο σετ (25-19), παίρνοντας τη δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League 2018-2019 σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αβραμίδης