3 - 0
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον αγώνα με τον Ηρακλή στο “Παλατάκι” για την τρίτη αγωνιστική του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 και ολοκλήρωσε με τον πλέον ιδανικό τρόπο την παρουσία του στην Α΄φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, δείχνοντας τις προθέσεις του, προηγούμενος με  8-1. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 16-6, με το σετ να λήγει 25-15 υπέρ του και 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και άφησε τον αντίπαλό του να είναι σχετικά κοντά στο σκορ,  μέχρι το 10-8, από εκεί και πέρα «πάτησε γκάζι», έχτισε μία διαφορά των 4 πόντων και ”ξέφυγε” με μία διαφορά 7 πόντων, 18-11. Με τον Ντίμα Φιλίποφ να κάνει το 20-13 και το 21-14, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με  25-16 και πέτυχε το 2-0 στα σετ υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα, παρ’ ότι πήρε το το προβάδισμα με 4-1, άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο με τους Γκόρτσανιουκ και Τζούριτς πήρε ένα προβάδισμα των 6 πόντων, 13-7. Με κάποιες μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το τρίτο σκορ με 25-23, κάνοντας το 3-0 στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας το 3×3 στον όμιλο, που συμμετέχει.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στις πολύ καλές υποδοχές, οι οποίες του έδωσαν πλουραλισμό λύσεων στην επίθεση.