3 - 0
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Στο ματς που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Volley League “Πάμε Στοίχημα” 2016-17, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, έδειξε πάθος και δύναμη, καταφέρνοντας να πάρει μια πολύτιμη νίκη, που θα βοηθήσει στην ψυχολογία των παικτών ενόψει των επερχόμενων αγώνων με Ολυμπιακό, Σκρα και Παναθηναϊκό.

Ο δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ηρακλή Χαλκίδας, κατάφερε να προηγηθεί με 8-6, μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με μαέστρο τον Πέτκοβιτς, που αγωνίστηκε κανονικά από την αρχή, την εμπειρία του Σαφράνοβιτς, και με εξαιρετικούς τους Σακόγλου και Τακουρίδη, οι πρωταθλητές δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, φτάνοντας στην επικράτηση του πρώτου σετ με 25-22, μέσα σε 26 λεπτά.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να  ξεκινά ιδανικά, χτίζοντας μια διαφορά  ασφαλείας 8 πόντων, και με έναν Σαφράνοβιτς σε πολύ καλή μέρα, να καταφέρνει να κάνει το 2-0 μέσα σε 25 λεπτά, επικρατώντας με 25-15.

Στο τρίτο σετ, ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Θάνο Τερζή αλλά και στον Ανδρέα Ανδρεάδη. Ο δικέφαλος πήρε το προβάδισμα από την αρχή φτάνοντας στο 19-14. Εκεί κάπου αντέδρασε ο Ηρακλής Χαλκίδας, πίεσε,  και τελικά κατάφερε να προηγηθεί με 19-21. Και πάλι όμως, με τον Σακόγλου σε μεγάλα «κέφια», τον παθιασμένο Τακουρίδη και την εμπειρία των Σμαραγδή και Σαφράνοβιτς, ο ΠΑΟΚ έφτασε στην νίκη , κατακτώντας και το τρίτο σετ με 28-26, σε 33 λεπτά.

Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι της ομάδας, οι οποίοι επιβράβευσαν την προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ με χειροκρότημα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ, Χάρης Σακόγλου, δήλωσε για τον αγώνα:
“Φάνηκε εύκολο το ματς αλλά χαλαρώσαμε στο 3ο σετ και παραλίγο να τιμωρηθούμε. Στο τέλος σφίξαμε τα λουριά και νικήσαμε. Κάθε ματς το βλέπουμε ξεχωριστά. Ο ΠΑΟΚ παίζει ομαδικά αλλά αυτό μας επιτρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες. Μπαίνουμε με ελλείψεις αλλά με καλή ψυχολογία για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όπου στόχος είναι η νίκη”.