1 - 3
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Την πρώτη του ήττα με 1-3 (17-25 , 25-16, 32-34, 23-25) από την Κηφισιά μέσα στο PAOK Sports Arena γνώρισε ο ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague. Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ με απίστευτες διακυμάνσεις στο σκορ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην εμπειρία, ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ακριβά τα 9 χαμένα σετ μπολ στο τρίτο σετ που έδωσαν τη δυνατότητα στην Κηφισιά να προηγηθεί με 1-2, και τελικά να πάρει τη νίκη με 1-3.
Η κακή ημέρα φάνηκε από την αρχή με τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να αιφνιδιάζονται στο ξεκίνημα. Με τον Αγγελόπουλο να χαλάει με τα φλοτ σέρβις του την υποδοχή του ΠΑΟΚ και τον Μπίσετ να σταματάει στο μπλοκ διαδοχικά τους Πέτρογλου , Σεπέδα, η Κηφισιά ξέφυγε 2-7. Με καλό σερβίς από τους Πέτρογλου , Σεπέδα ο ΠΑΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση ροκανίζοντας τη διαφορά σε 7-8. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και με καλό μπλοκ πάνω στον Σεπέδα ξέφυγαν με 12-17. Ο Πέτρογλου με άσο μείωσε σε 14-18, αλλά άσος του Νικολάκη στο Χιμένες (15-22), και επίθεση του Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσαν το17-25 για το 0-1.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να μπαίνουν αποφασισμένοι στο παρκέ για να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Με ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς και τους ασπρόμαυρους να ανεβάζουν κατακόρυφα τα ποσοστά τους στην επίθεση ο Δικέφαλος ξέφυγε με 6-2 και 8-4 με επίθεση του Πέτρογλου. Με τους γηπεδούχους να έχουν καλή υποδοχή και καλύτερη ανάπτυξη η διαφορά παρέμενε σταθερή μέχρι και το 15-12. Με μπλοκ του Σεπέδα στον Ρουμελιωτάκη έγινε το 16-12. Ο Γκεοργκίεφ έκανε το 20-14 και ο Αρσενιάδης αντικατέστησε τον Χριστοφιδέλη με τον Κόβαλτσιουκ . Ο Πέτρογλου έκανε το 24-16 αλλά στη συνέχεια ο Γιοβάνοβιτς έχασε το σερβίς 25-16.
Απίστευτο και ως προς την εξέλιξη και ως προς την διακύμανση ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να παίζουν βόλει υψηλού επιπέδου. Η Κηφισιά ξέφυγε δύο φορές με τρεις πόντους 8-11 και 11-14 αλλά ο Δικέφαλος με αντεπίθεση διαρκείς ισοφάρισε σε 14-14. Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 22-20 αλλά με δύο δικά τους λάθη σε σερβίς και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να ισοφαρίσει σε 23-23 με τον Χριστοφιδέλη. Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τα 9 σετ μπολ που είχε με συνέπεια ένας άσος του Μπίσετ στον Χιμένες και ένα μπλοκ στον Σεπέδα να διαμορφώσουν το 32-34 για το 1-2.

Ο Δικέφαλος παρουσίασε τάσεις αυτοκτονίας και στο τέταρτο σετ αφού αν και προηγήθηκε με 6-2 και 10-5 από δικά του λάθη έβαλε την Κηφισιά στο παιχνίδι που απάντησε για το 13-13. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 18-22, ο ΠΑΟΚ με τους Πέτρογλου , Χιμένες έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 21-22, και το 22-23 αλλά Γιοβάνοβιτς και Μπίσετ διαμόρφωσαν το 23-25.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (16/36 επ, 1 μπλοκ, 19% υπ – 5% άριστες), Ντίνας 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 21 (17/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 50% υπ – 25% άριστες), Γκαράς (λ, 61% υπ -22% άριστες), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 12 (7/21 επ, 5 μπλοκ, 46% υπ 27% άριστες), Μπίσετ 12 (8/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ – 28% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (21/52 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 91% υπ 45% άριστες), Κάπελλας, Κοντος, Κόβαλτσουκ 1 (μπλοκ), Φραγκιαδάκης.