3 - 2
Full Time

Ανασκόπηση-Στατιστικά

Δείτε τη ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ του αγώνα

Δύσκολη νίκη με 3-2(14-25, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19) επί του Παμβοχαϊκού, σε έναν αγώνα που κράτησε δυόμιση ώρες πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τον Δικέφαλο να προηγείται στο τάι μπρέι με 13-7 και τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει σε 14-14. Πιο ψύχραιμος ο Δικέφαλος στα κρίσιμα σημεία πήρε το πέμπτο σετ με 21-19 και μαζί και τη νίκη παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα.
Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη για τον Δικέφαλο που ισοβαθμεί με τον Φοίνικα Σύρου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τον Παμβοχαϊκό μέσα στο PAOK Sports Arena, όταν πάτησε γκάζι στη συνέχεια προηγήθηκε με 2-1 , αλλά ο Παμβοχαικός με όπλο το σερβίς έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί που μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή.

Το δικό τους μήνυμα συμπαράστασης προς το Γαλλικό λαό και τις δύσκολες στιγμές που περνάει έστειλαν ΠΑΟΚ και Παμβοχαϊκός, ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων.
Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά και με τον Βαν Ντορμ να χαλάει με τα σερβίς του την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-4, αναγκάζοντας από νωρίς τους ασπρόμαυρους να κυνηγάνε στο σκορ.
Ο τραυματισμός του Παντακίδη σε μια σύγκρουση με τον Γκεοργκίεφ στο 5-12 αποσυντόνισε και άλλο τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ που βρέθηκαν να χάνουν με 6-14 και 9-17. Βλέποντας τους παίκτες του να έχουν πάθει πραγματικό μπλακ άουτ ο Ζελιάσκοφ αντικατέστησε τον Εφραιμίδη με τον Καρασαββίδη για να βελτιώσει την υποδοχή αλλά και τον Κουρνέτα (9-19) αντί του Τερζή που ξεκίνησε βασικός. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι εγκατέλειψαν την προσπάθεια δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να το κατακτήσουν πολύ εύκολα με 14-25.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοση του σε όλους τους τομείς. Με τον Καρασαββίδη να βοηθάει στην υποδοχή και τους παίκτες του Ζελιάσκοφ να σταματάνε στο μπλοκ τους Καϊο και Ροντρίγκο η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς τη μεριά των ασπρόμαυρων για το 11-8. Με τους Σεπέδα , Χιμένες να έχουν ζεσταθεί ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-9. Ο Κάιο έχασε το σέρβις για το 14-10 και από εκεί ανέλαβε δράση ο Χιμένες. Με εξαιρετικό σερβίς στον Ροντρίγκο χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 4-0 για το 17-10. Με τον Δημητριάδη να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ σημαδεύοντας τον Καρασαββίδη ο φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 20-18 και λίγο μετά με άσο του Γκρόβνεβελντ σε 21-20. Λάθος του Χιμένες έκανε το 23-22,αλλά ο Σεπέδα έσπασε το τριπλό μπλοκ των Κάιο, Πελεκούδα, Δημητριάδη για το 24-22. Το τελικό 5-22 διαμορφώθηκε με άουτ επίθεση του Γκρόεβελντ.
Με τον Παντακίδη να έχει επιστρέψει στον αγώνα , αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Με τον Σεπέδα ασταμάτητο αλλά και τον Γκεοργκίεφ να ρισκάρει από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 18-7. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους ασπρόμαυρους με τον Σεπέδα να διαμορφώνει το 23-11και ο Παντακίδης με άσο το 24-11. Με τον διαγώνιο του Δικεφάλου ασταμάτητο ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-12.
Το παιχνίδι άναψε για τα καλά στο τέταρτο σετ με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν αντίδοτο στα καρφιά του Σεπέδα και με όπλο το μπλοκ και καλές άμυνες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ 14-15 και 14-17 τρέχοντας ένα σερί 0-3. Με δύο επιθέσεις από τον Χιμένες και παράβαση από τον Βαντόρμ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 18-18 αλλά με τον Βαντόρντ να χαλάει την υποδοχή των ασπρόμαυρων οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 20-24. Ο Δικέφαλος έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 23-24 αλλά ο Γκρόνεβελντ έκανε το 23-25.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4-1 και 8-5 με άσο του Σεπέδα και 10-6 με πόντο του Χιμένες. Με μπλοκ του Παντακίδη στον Ροντρίγκο έγινε το 13-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσια στο 14-14. Στο 17-16 το σερβίς του Γκρόνεβελντ χτύπησε στα χέρια του Καρασαββίδη που επιχείρησε υποδοχή και έσκασε στη γραμμή του τερέν της ομάδας του Βραχατίου με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 17-17.
Ο ΠΑΟΚ μετά από επτά ματς μπολ και εκρηκτικό τον Σεπέδα επικράτησε με 21-19. Στο 19-19 πήραν ο Γκεοργκίεφ έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά (20-19) και στην επόμενη φάση ο Κάιο κάρφωσε άουτ για το τελικό 21-19.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 11% υπ – 0% άριστες), Παντακίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζής, Σεπέδα 34 (31/56 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 13 (6/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης Δημήτρης 0 (0/4 επ), 36% υπ – 18% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ -16% άριστες), Ντίνας, Κουρνέτας, Καρασαββίδης 5 (2/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ – 29% άριστες), Πέτρογλου
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Γκρόνβελντ 11 (9/28 επ, 2 μπλοκ 61% υπ -21% άριστες), Βαν Ντoρν 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 23 (18/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 33% υπ – 13% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 19 (16/40 επ, 3 μπλοκ) / Εφραιμίδης Νικήτας (λ, 43% υπ – 24% άριστες), Γεωργίου 1 (1/1 επ), Ωρολογάς.