Νίκη του ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Κάι βαν Ντάικ

Με νίκη συνέχισε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας, με 1-3 σετ, του Φοίνικα Σύρου στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο Δικέφαλος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα, και με ανεβασμένη ψυχολογία θα υποδεχτεί στο παλατάκι τον Ολυμπιακό, στη δεύτερη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας στη σύνθεσή τους για πρώτη φορά το νέο απόκτημα της ομάδας, Κάι Βαν Ντάικ , και τους Μάρσαλ, ΧαραλαμπίδηΣτεφάνουΦιλίποφΤακουρίδη, Ιλίνιχ ,να συμπληρώνουν τις επιλογές του Κώστα Δεληκώστα.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά τριών πόντων (11-14), αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε και ο Φοίνικας πλησίασε στον πόντο (19-20), όμως ο Δικέφαλος ήταν αυτός που κατέκτησε το πρώτο σετ (23-25).

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Με τη διαφορά να παραμένει στους πέντε πόντους (10-5), ο Σωτηρίου πέρασε στον αγώνα στη θέση του Ιλίνιχ, όμως και πάλι ο Δικέφαλος δεν βρήκε τις λύσεις που έψαχνε για να πλησιάσει τον Φοίνικα και μοιραία έχασε το δεύτερο σετ (25-18).

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος, παίζοντας συγκεντρωμένα και με τον Βαν Ντάικ να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Φοίνικα και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ (18-25), ενώ διαφορετική ήταν η εικόνα του τέταρτου και τελευταίου σετ του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα μέχρι το τέλος του σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν εν τέλει αυτός που κατέκτησε το τέταρτο σετ (22-25) και παίρνοντας μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, έφτασε τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα μετά από πέντε αγωνιστικές.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-18, 18-25, 22-25 )